Suživot dvaju ili više kunića

KASTRACIJA ILI STERILIZACIJA KUNIĆA



 Najčešći razlog kastriranja kunića je suživot dva  kunića – bilo istospolna, bilo raznospolna. Kao što većina vas zna, kunići su jako društvena bića. Ako ne možemo provoditi dovoljno vremena s svojim kunićem, dobro je razmisliti o nabavci društva za našeg ljubimca. Prva dilema koja dolazi uz to je da li odabrati svom ljubimcu partnera istog ili različitog spola. Iskustvo govori da je UVIJEK bolje imati raznospolni par. Postoje situacije kada i kunići istog spola imaju dobar suživot – no tu se zbilja trebaju poklopiti karakteri kunića, što je čista sreća. Naime kunići žive pod strogom hijerarhijom i gotovo je nemoguće na istom prostoru držati dva dominantna kunića – bilo mužjake, bilo ženke. Mužjaci će uvijek braniti "svoje pravo na rasplod", a ženke svoj teritorij. Što znači, dolazit će do stalnog naskakivanja i koje nerjetko završava pravom tučnjavom (koja zna završiti s ozbiljnim povredama). Situacija u kojoj je moguće da takva veza uspije je kada je samo jedan kunić dominantan, što znači da ovaj drugi će morat prihvatiti povremeno naskakivanje bez pokušaja obrane (kako bi se reklo: pomiriti se sa sudbinom da je ispod). Ne treba podcjenjivati snagu hormonalne prirode kod kunića, te treba unaprijed predvidjeti da ako se pokušava imati dva istospolna kunića – ne kastrirana/sterilizirana – da je mala vjerojatnost da će se oni složiti bez borbe. U većini slučajeva agresivniji kunić (ili još bolje oba) bi se trebali sterilizirati/kastrirati te onda pokušati upoznavanje. Međutim to i dalje nije dovoljan uvjet da se ti kunići zavole. Postoje primjeri na forumu gdje se dvije ženke ne vole unatoč tome što je agresivnija ženka sterilizirana.

Uvijek je bolja opcija raznospolni par. Prirodno je da će se oni međusobno privući i vrlo brzo sprijateljiti, makar i tu može doći do komplikacija pri upoznavanju ako je npr. ženka jako teritorijalna.
  

Budite svjesni da ste upravo pri tome vašem kuniću omogućiti sretan život vrijedan življenja.
 
Sprijateljavanje može uzeti dosta vremena, pa nemojte to pokušavati tek tako nakon posla, nego si uzmite vikend ili čak za vrijeme godišnjeg, tako barem nećete imati pritisak vremena.
 
Ah da, "pokušati" ne postoji, postoji samo učiniti.
 
Sve što dolje u tekstu stoji, vrijedi za sprijateljavanje odraslih životinja ili jednako starih mladih životinja. Sprijateljavanje vrlo mlade životinje sa odraslima bi moglo biti malo teže jer je mlada životinja fizički slabija od odraslih. Po mogućnosti nemojte sprijateljavati kuniće mlađe od 4-5 mjeseci sa odraslima. Oni mogu vrlo lako biti povrijeđeni i nisu u stanju braniti se protiv odraslih.
 
Osim toga beba-kunić nije pravi partner za odraslog kunića. Posebno kod samo 2 kunića bi oboje trebali biti otprilike jednako stari. Kod velikih grupa može starost biti različita.
 


Priprema

 
Sprijateljavanje mora obavezno biti provedeno u neutralnoj prostoriji. Ni jedan od kunića ne smije već poznavati tu prostoriju, iz jednostavnog razloga: onaj koji je u toj prostoriji bio, može ju smatrati svojim terenom pa će ju u skladu s tim braniti od drugog kunića i sprijateljavanje će biti vrlo otežano. Često je neutralni teren u kojem vaš kunić još nije bio npr. kupaona, pa probajte tamo.
 
Za svakog kunića mora postojati barem jedna mogućnost sakrivanja (do koje vi bez problema možete doći) sa 2 izlaza. Npr. karton je sasvim u redu. Što više mogućnosti za sakrivanje, to bolje.
 
Postavite jedan ili više neutralna "wc-a" za kuniće (npr. plasticni donji dio kaveza ispunjen piljevinom).
 
Više povišenih mjesta na koja oni mogu skočiti.
 
Na više mjesta u prostoriji staviti sijeno.
 
Na više mjesta također staviti hranu poput mrkvi, jabuka, komadića banane i sl., uglavnom ono što kunići vole jer im to zauzima pažnju.
 
Ne zaboravite posude s vodom, po mogućnosti za svakog kunića jednu tako da svaki od njih ima mogućnost piti.
 
Eventualne kablove i druge stvari koje su opasne za njih ili ne želite da ih unište ukloniti odn. zaštititi.
 
Tepihe i sl. prekriti starim dekama, ručnicima i sl. jer će kunići možda markirati novi teritorij.
 
Ako je pod prekriven pločicama ili drugim skliskim materijalom, stavite stare komade tepiha ili sl. jer se inače kunići mogu ozlijediti pri trčanju po skliskoj površini i ne mogu jedan od drugoga bježati.
 
Po mogućnosti promatrati kako se situacija razvija.
 

Tokom sprijateljavanja










Najvažnije je da vi sami
ostanete mirni. Stres i strah se vrlo lako prenosi na kuniće!! Isto tako je važno kuniće ostaviti na miru, ne uzimajte ih u krilo ako mislite da je jedan od njih slabiji pa vam ga je žao. 
 
Slijedeće se može dogoditi tijekom sprijateljavanja i potpuno je NORMALNO:
 
- kunići se međusobno natjeravaju
- leti dlaka
- kunići se međusobno "grizu" oko repa odn. u stražnjicu
- općenito se međusobno grizu
- jedan (ili svi) sjedi u kutu ili se sakrio i ne usudi se izaći
- kunići reže
- jednog kunića tjera (ili tjeraju) drugi od jela
- ono što se čini kao seksualno ponašanje, to nije, već kunići na taj način žele pokazati tko je "šef"
- čak i nakon kratkog ležanja jedan do drugoga može opet doći do borbe. Neko vrijeme se te dvije faze mogu izmjenjivati
 
... postoji vjerojatno još puno toga što se može dogoditi, ali postoje samo 2 razloga iz kojih morate prekinuti sprijateljavanje. Kada je jedan kunić ozbiljno povrijeđen (mala ogrebotina nije ozbiljna povreda) ili kada se zaista ozbiljno međusobno grizu. U tom slučaju prekinite na kratko, provjerite sve kuniće jesu li povrijeđeni, ako je potrebno odvedite ih veterinaru. Ako nije ništa strašno, stavite ih opet zajedno.
 

Nema komentara:

Objavi komentar