Suživot kunića i ostalih kućnih ljubimaca


 Kunići i kunići  
Potreba za društvom duboko je ukorijenjena u kunićima. Bez obzira koliko vi bili pažljivi i vremena provodili s njima, ne možete im zamijeniti društvo pripadnika njihove vrste.

Kunići koji žive zajedno nikada se ne udaljavaju previše jedan od drugoga. Međusobno stalno komuniciraju, ne toliko pomoću zvukova, koliko s raznim pokretima.  Nažalost, nesterilizirani odn. nekastrirani kunići ne mogu biti zajedno, bez obzira na spol (agresivno ponašanje, razmnožavanje). Čak i kod onih kod kojih je taj zahvat obavljen, početno upoznavanje može biti vrlo teško, ali jednom kada se sprijatelje postaju nerazdvojni. Prijateljstvo može biti toliko snažno da, ako jedan ugine, drugi se od tuge može razboljeti.

Najbolje se slažu mužjak i ženka, ali i parovi istog spola mogu postati dobri prijatelji. Najidealnije je kada bi u isto vrijeme nabavili dva mlada kunića. Ako već imate jednog kojemu bi htjeli omogućiti društvo, proces upoznavanja može teći na različite načine. Najčešći oblik ponašanja je da isprva iskazuju nepovjerenje jedan prema drugome. Ponekad prođu tjedni prije nego utvrde tko je "gazda" u kući i sklope istinsko prijateljstvo. Rijeđe će to biti "ljubavi na prvi pogled", a ponekad može doći do vrlo žestoke tučnjave.

Oni po prirodi uvijek žele dominirati, pa su moguća agresivna ponašanja jedne životinjice prema drugoj. Najbolje je upoznavanje vršiti na neutralnom terenu, tj. u prostoru u kojem niti jedan od kunića nije prije boravio. Svaki treba imati svoj kavez.  Kada ih pustite van, može nastati tučnjava (ugrizi, udaranje stražnjim nogama, dlake lete na sve strane), a ni ozljede nisu isključene. Ako odmjeravanje snaga postane preagresivno, glasno podviknite i pljesnite rukama. Ako ni to ne pomogne, dobra metoda je da ih oboje poprskate vodom iz prskalice za cvijeće. Može proći nekoliko dana, pa čak i tjedana, prije nego se konačno sprijatelje. Prvi znak prijateljstva je međusobno lizanje i timarenje. Nakon toga više neće biti nikakvih problema, ali i dalje svaki treba imati svoj kavez. Kunići se općenito ne pozdravljaju mirisanjem nosića, ali nakon upznavanje će vjerojatno to napraviti jer putem mirisanja nosića mogu onjušiti gdje je i s kim sve drugi kunić bio.

Što se tiče pasmina, tu nema pravila. Dva patuljasta kunića jednako su dobar spoj kao patuljasti i orijaš. Ponekad se zna dogoditi da upravo patuljasti bude dominantniji nad orijašem.

Kunići i zamorci
Nisu svi kunići jednaki i nemaju baš svi potrebu za društvom drugog kunića, pogotovo što to uključuje dijeljenje svog teritorija sa "suparnikom". Nekima će više odgovarati društvo druge životinjske vrste. U takvom slučaju zamorčić je idealno rješenje. 
Tu nema teritorijalnih problema, a najčešće ni iskazivanja neprijateljstva s bilo koje strane. Lako sklapaju prijateljstva, približno su jednake veličine, otpada mogućnost razmnožavanja, a osim toga uvijeti držanja i njege vrlo su slični. 
Također, ako vam nije baš draga pomisao o kastriranju odnosno sterilizaciji vašeg ljubimca, zamorčić može biti dobro društvo vašem kuniću. Ipak, ponekad može doći do okršaja ako kunić nije steriliziran odnosno kastriran i ako se počne agresivno ponašati.

Uglavnom jednako vrijedi i za ostale male ljubimce. No pošto su npr. hrčci malo manji od zamoraca može doći do toga da kunić ozlijedi hrčka ili neku manju životinju zbog agresivnosti ili teritorijalnosti. No ukoliko pazite i pokažete svojim ljubimcima da nema potrebe za svađom biti će dobri prijatelji.

Kunići i mačke  
Mačke i kunići mogu postati veliki prijatelji i najčešće nema problema pri upoznavanju. Neki kunići čak preferiraju društvo mačke u odnosu na društvo drugog kunića. Mačke su prilično samostalna bića i njima hijarahija nije toliko važna kao kunićima.
Iako one spadaju u grabežljivce, obično se dogodi da će upravo kunić postati dominantan, "bossy" i natjeravati mačku po stanu. Uvodni "razgovor" vjerojatno će ovako izgledati:
Kunić: "Evo nekog novog na mom teritoriju. Moramo ustanoviti tko je ovdje glavna faca!"
Mačka: "Hmmmm, veliko, dlakavo stvorenje koje ne bježi od mene. Zašto izazivati nevolje bez potrebe?" 
U slučaju da je kunić vrlo plah i sramežljiv, te se pri prvom susretu uplaši i počne bježati od mačke, ona to može shvatiti kao poziv na jedinu igru koju zna: lov za plijenom. Takva igra može loše završiti po kunića, ali sreća je da se događa vrlo rijetko. U tom slučaju držite kunića neko vrijeme u kavezu, a mački dozvolite da ga izbliza promotri, ali samo "preko žice". Slijedeći korak je da jedna osoba uzme u ruke mačku, druga kunića i tada im dozvolite da se izbliza onjuše i dobro pogledaju. Možete koristiti i povodac. U svakom slučaju, nakon nekog vremena i oni će postati dobri prijatelji. I još nešto, i mački i kuniću redovito podrezujte nokte.

Kunići i psi  
Kod pasa također vrijedi pravilo da upoznavanje treba ići postupno, pogotovo što su im kunići prirodna lovina. Ako budete neoprezni, iznenadni napad je vrlo teško zaustaviti. Također, ako vaš pas i inače voli "loviti" najvjerojatnije ih nikada nećete moći ostaviti same. Osim ako ne pokažu naklonost od samog početka, potrebno je uložiti dosta vremena i truda da bi takvo prijateljstvo profunkcioniralo. Kunića stavite u kavez, a psa na povodac. Dozvolite psu da mu se približi i pohvalite svaki njegov nježan, istraživački pokret: "dobar pas, miran pas, polako". Ako postane uznemiren i agresivan, recite mu "ne, nazad, ostavi i sl.", lagano zategnite, pa opustite povodac i naredite mu da sjedne. Ponavljate u određenim vremenskim intervalima dok se pas potpuno ne privikne na pridošlicu. Pripremite psu neke omiljene poslastice, kako biste mogli nagraditi svaki njegov dobar potez. Nemojte ga previše grditi - želite da kunića počne povezivati sa pozitivnim stvarima. Prvi put kada kunića u prisustvu psa izvadite iz kaveza, držite ga u rukama i dozvolite psu da mu se približi. Konačan uspjeh je kada pas može mirno ležati dok se kunić slobodno kreće izvan kaveza. Nemojte psu nikad dozvoliti da lovi kunića, makar se to vama činilo samo kao igra. Ponekad će kunić strpljivo ležati dok ga pas nije cijelog "oprao" jezikom. Kad mu dosadi, jednostavno će se ustati i odskakutati dalje. Česta su i međusobna prijateljska guranja njuškama.

Kao i kod mačaka, vrijeme upoznavanja može biti vrlo različito, u rasponu od nekoliko dana do nekoliko tjedana. Sve ovisi o karakterima obje životinje i naravno, o vašem strpljenju i umijeću. Ipak, nije ih preporučljivo duže vrijeme ostavljati same bez vašeg nadzora. 
Mnogi misle da je najbolji način nabava malog šteneta, ali to nije točno, jer je igra kunića potpuno različita od igre pasa, što može uzrokovati duboke frustracije kod vašeg kunića. Iskustvo govori da će se bolje složiti kunić i stariji, mirniji pas. Također bolja kombinacija je kunić i veća pasmina pasa, jer su takvi psi ipak nešto mirniji, brže se umaraju, više vremena provode u odmaranju, što kunićima daje prostora da ipak oni budu "glavni" i dominantniji (barem da dobiju taj osjećaj).
Kunići i ptice
Ptice i kunići mogu biti dobri sustanari, jer najčešće i neće dolaziti u direktan kontakt. One su uglavnom u krletki ili na nekom povišenom mjestu, izvan kunićeva dohvata. Ako ptica sleti na pod, mogući su međusobni okršaji, pa ih ne treba ostavljati same ako se ptica nalazi izvan krletke. Ipak, najčešće će pokazivati ravnodušnost jedan prema drugome. Ako je ptica i inače vrlo glasna, ne bi ih trebalo držati u istoj prostoriji, jer to može uzrokovati stres kod kunića.

Nema komentara:

Objavi komentar