Kunići su vrlo čiste životinjice, čak su čistije od mačaka. Nemaju nikakav miris koji bi ljudski nos mogao osjetiti. Veliki dio vremena provode u čišćenju svoga krzna, pa nije potrebno njihovo kupanje, tj. kupanje se nikako ne preporuča.
Linjaju se 4 puta na godinu, u pravilu svaka tri mjeseca, s time da je svako drugo linjanje izraženije. S obzirom na njihov probavni sustav (ne mogu probaviti dlake pa može doći do ozbiljnih zdravstvenih problema), poželjno je u tim razdobljima četkati ih.
Umivanje se uglavnom odnosi na čišćenje nosića, brčića, uha, capica i svakako genitalija i to rade nakon što se najedu i svakako prije nego se spreme na spavanje. Tu su vrlo slični mačkama.
Što se tiče obavljanja nužde – tu isto nema velikih problema. Kunićima je urođeno da te potrebe obavljaju na jednom mjestu. Bitno je samo stvoriti im naviku. Obično izabiru kuteve gdje će vršiti nuždu i jednostavno ih je „dresirati“. Nemojte se zabrinuti ako kod mladog kunića niste toliko uspješni, jer stariji kunići brže uče od onih mladih, razigranih kunića. Ukoliko vam nuždu radi na nepredviđenom mjestu, razgovarajte s njim, pokažite da to nije u redu što je napravio i vidjeti ćete da slijedeći puta to više neće učiniti.
Kao stelja najbolje može poslužiti slama, no dobra je i piljevina, hoblovina i drugi otpaci od drveta (pazite: ne prašina i ne crnogorica). Nikako ne bih preporučila pijesak za mačke, jer kunići vole kopati po tome pa udisanje prašine može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Preporuke poznavatelja kunića su, da za obavljanje nužde imate posebnu posudu koju stavite u ili izvan kaveza, a koja ne mora biti velike veličine. Stavite je na mjestu koje njemu najviše odgovara – a to je mjesto gdje se prvi puta popiša. Posudu za nuždu možete čistiti po potrebi, no poželjno je svaki dan, jer s obzirom da su to vrlo čiste životinje početi će piškiti na drugim mjestima za inat.
Mokraća im je tamno narančaste boje i obično je neugodnog mirisa. Ukoliko se i vani „uneredi“, isto se može očistiti krpicom i mlakom vodom. Posebno želim naglasiti da kada vidite da je na piljevini crveno, nemojte paničariti – vaš ljubimac vjerojatno nije bolestan, već je pišalina na zraku i u doticaju sa piljevinom oksidirala pa je poprimila izgled crvenkaste boje koja asocira na krv. Pokušajte pratiti svoga ljubimca i ukoliko ga uspijete „uloviti“ da piški, pogledajte dal mu je prozirne do svijetlo narančaste boje – napominjem, to je uobičajeno za njega. Također je dobro znati da na boju i miris pišaline utječe hrana, pa tako ako ga hranite sa blitvom – pišalina će poprimiti smeđkasti izgled što je uobičajeno.
Izmet kunića su zapravo suhe kuglice koje su malo veće od zrna papra. Kada primijetite da se isti nalaze van kaveza i na određenim mjestima znajte – to nije zato da vas razljuti, već time obilježava svoj teritorij. Ti kakaći nemaju miris i ne ostavljaju nikakvog traga, a jednostavno ih možete ukloniti metlicom i lopaticom.
Neka vas ne iznenadi kada vidite svog ljubimca kako jede svoje „kuglice“ – to je normalna pojava, jer prilikom primarne probave ostaje i do 60% neiskorištenih vitamina, B – kompleks i neke bakterije koje su važne za njegovu pravilnu probavu. Naime, s obzirom da je njihov probavni proces vrlo kratak, često kunići jedu svoj izmet jer konzumiranjem nadoknađuju prvi puta „propušteno“. Najčešće se radi o mekšim „kuglicama“ koje su neugodnijeg mirisa od normalnih.
Postoje raznorazni trikovi kako svog miljenika možete naviknuti na obavljanje nužde za na to predviđenom mjesu. Jedan od jednostavnijih je da mu stavite malo sijena na piljevinu, jer u pravilu, kunići prilikom hranjenja obavljaju i nuždu. Također, ako primijetite da se „sprema“, a to ćete prepoznati po tome da diže repić – zapljesnite mu i pokažite mu pokretom da „to“ mora obaviti za na to predviđenom mjestu ili ga lagano potjerajte do mjesta, samo lagano kako to ne bi shvatio kao kaznu. Dapače, kad obavi nuždu – pohvalite ga i dajte mu neku poslasticu, odmah će shvatiti što ste mu htjeli reći i zapamtiti će to.
I za kraj – nemojte se ljutiti ako se tu i tamo i popiški na mjestu koje nije predviđeno za tu radnju. Uzmite krpu i vodu te laganim pokretom očistite mrlju. Vaš ljubimac će se približiti da vidi što radite – iskoristite situaciju da mu tepanjem objasnite da nije dobro napravio. Primijetiti ćete da vas sluša, te ukoliko sa zadnjim nogama lagano lupne ili vam se umiljato prišulja i legne kraj vas, znajte da vam želi reći da mu je žao i da se to vjerojatno više neće ponoviti. Ako se i ponovi, iz prve ruke vam mogu jamčiti, to je tako mala cijena za svu ljubav koju pruža vaša „beba“.
SMJEŠTAJ
Kao što sam već bila naglasila, kunići su ustvari vrlo skromna bića, koja uz puno ljubavi i malo potrebnih stvari pružaju pregršt lijepih i ugodno provedenih trenutaka. Ustvari kada malo razmislim, jedino što im treba je kavez, posuda za jelo, posuda za piće iliti pojilica, stelja za obavljanje nužde, malo igrački, te sijeno i voda. Da, to su glavne potrepštine, no u nastavku ću malo više o njihovim navikama i potrebama, a tiču se smještaja.
Kuniće u stanu možete držati u kavezu ili ako vam prostor dozvoljava, mogu se držati i slobodno. Ako je ovo prvo, tada bi kavez trebao biti dovoljno velik da se mogu smjestiti posude za hranu i vodu, stelja u koju će vršiti nuždu i dovoljno prostora da se kunić može rastegnuti koliko može. Ovisno o veličini kunića, preporučljivo je da kavez ne bude manji od 60×60. Također je bitno da se izbjegavaju kavezi sa rešetkastim dnom, jer kunići vole čvrstu podlogu. Posuda za vodu ima različitih, no ukoliko kunića držite u kavezu – kupite mu pojilicu koju možete pričvrstiti na stijenke kaveza, jer time dobiva prostor za igru i izležavanje.
Ukoliko vam prostor u stanu dozvoljava da mu date slobodu kretanja, tada vam također preporučamo da mu kupite kavez u kojem ćete mu smjestiti posudu za hranu i stelju za obavljanje nužde. Kavez kunićima služi kao „gnijezdo“ u kojem se osjećaju sigurno, gdje će naći svoj mir i u kojem će boraviti i ako su vratašca otvorena. Kada je u kavezu, nemojte ga dirati ako primijetite da mu se to ne sviđa, tj. nemojte činiti nikakve radnje u kavezu koje mu se ne sviđaju – to je ipak njegov teritorij i neka tako i ostane. Prostor u kojem se slobodno kreće morate obavezno dodatno osigurati, a to se prvenstveno odnosi na uklanjanje svih mogućih kablova ili ih trebate dobro zaštiti. Kablovi im služe za razbijanje dosade pa ih vole grickati, a ukoliko zagricnu previše mogu se i ozlijediti.
Promjenu stelje treba vršiti kada kunić nije u kavezu – dapače, on će vam doći često i „priskočiti u pomoć“ oko pospremanja stvari koje ste izvadili iz kaveza i tada to neće smatrati „neprijateljskim“ činom na svoj prostor. Ako još nije dovoljno uvježban glede obavljanja nužde na za to određenim mjestima, preporučljivo ga je držati u kavezu barem preko noći ili dok je sam u stanu.
Ponekad, čak i kunić koji ima puno prostora može postati „zločest“, a to se zna desiti kada se osjeća zapostavljenim, kada je dugo sam i kada mu je dosadno, pa tada za inat voli nuždu obaviti na mjesto koje za to nije određeno. Nemojte ga kažnjavati, već popričajte s njim, objasnite mu da to nije u redu, te se malo pomazite s njime. Vidjet ćete da će vam biti vrlo zahvalan i njegova „zločestoća“ će za tren nestati i neće se ponoviti.
Ako ga želite izvesti u dvorište ili prirodu, nikada, ali nikada ga nemojte ispuštati iz vida, jer dovoljno je samo nekoliko trenutaka da dotrči susjedov pas ili čak mačka, a da o drugim grabežljivcima koji se mogu naći u prirodi, niti ne pričam.
Kunići obično spavaju i drijemaju tijekom dana, ali su spremni za igru ujutro i kasno navečer, te u većem dijelu noći. Omogućite im malo trčanja i igre uvečer kada ste kod kuće ili ujutro prije nego idete na posao.
Najrađe se zadržavaju na mekanim podlogama kao što su tepih, otirači i trava, dok glatke površine kao što su parketi, pločice ili linoleum ne vole previše.
No s vremenom će se naviknuti na te glatke površine, pa će se odlučiti na pothvat kao što je pretrčavanje „brisanog“ prostora od nekoliko metara, no opet, nikada ga nećete vidjeti da bezbrižno odmara na takvim podlogama.
Kunići se u stanu ili kući mogu
držati u kavezu ili mogu biti cijelo vrijeme slobodni. Ako se odlučite za kavez,
on treba biti dovoljno velik da se u njega mogu smjestiti posuda za hranu i
vodu, stelja u koju će vršiti nuždu i još da ostane mjesta da se kunić može
slobodno protegnuti. Što veći kavez, to bolje. Kavez ne bi trebao biti manji od
60x60cm, no to ovisi i o veličini kunića.
Na tržištu postoje različite
vrste kaveza, od plastičnih do metalnih. Svakako treba izbjegavati kaveze sa
rešetkastim dnom jer kunići vole čvrstu podlogu (nemaju jastučiće na šapama kao
npr. mačke). Najpogodniji su oni sa plastičnom tavicom na dnu, koja se može i
posebno kupiti. Na jednu mu stranu stavite posude za vodu i hranu, a na drugu
posudu u koju će obavljati nuždu. Sredinu mu ostavite slobodnu za
ležanje.
Kavez im treba služiti kao
"gnijezdo" u kojemu će se osjećati sigurno, gdje će imati mir i u kojem će rado
boraviti čak i kada su vratašca otvorena. To ne treba biti mjesto u kojemu će se
osjećati kao u zatvoru. Stavite mu unutra neke igračke (igračke za bebe, komadić
starog tepiha, komad drveta, a prije spavanja omiljeno povrće ili voće).
Pokušavajte ga ne tjerati na silu da uđe ili izađe iz kaveza. Kada je kunić
unutra, nemojte obavljati radnje u kavezu koje mu se ne sviđaju. Nemojte ga ni
dirati, ako mu se to ne sviđa. Ako ga želite potjerati u kavez, dovoljno je da
ga rukama donesete pred vrata i pustite da sam odluči želi li unutra ili ne. Ako
ne želi, dobra je metoda malo pljesnuti rukama uz povike "doma", "unutra", "u
kuću", "spavanje" ili nešto drugo čega se dosjetite. Također, preporučljivo je
posudu za hranu staviti blizu vrata, tako da ne morate duboko posezati u njegov
prostor kada mu želite napuniti zdjelice. Promjenu stelje treba vršiti kada
kunić nije u kavezu. On će vam tada često "priskočiti u pomoć" oko pospremanja
stvari koje ste izvadili iz kavaza i tada to neće smatrati "invazijom" na svoj
prostor.
Kunići mogu i cijelo vrijeme
biti slobodni u stanu ili kući. U tom slučaju prostorije treba dodatno
osigurati. To se prvenstveno odnosi na uklanjanje svih mogućih kablova iz
njihova dosega (vole ih grickati). Ako vaš kunić još nije dovoljno uvježban
glede obavljanja nužde na za to određenim mjestima, preporučljivo ga je držati u
kavezu barem preko noći ili dok je sam u stanu. Kada se dobro "izdresira" možete
ga pustiti da slobodno šeće po stanu ili njegovom dijelu, čak i kada nema nikoga
kod kuće. Što više ima prostora za trčanje i skakanje, to će biti zadovoljniji,
ali i zahvalniji. Ponekad, čak i kunić koji ima puno prostora može postati
"zločest". Uzrok je dosada. Kunići su vrlo društvena i zaigrana stvorenja, te im
treba omogućiti razne igračke za zabavu: kutije, košare, metlice, četkice,
igračke za bebe koje zveckaju i koje se mogu gurati, drveni štapići, kartonski
valjci potrošenog toalet papira, limenke coca-cole, plastične boce, stari
časopisi i telefonski imenici i sl. Ako im vi ne omogućite zanimaciju, naći će
ih sami u vidu vaših tepiha, kaučeva, fotelja...
Ako ga izvodite u dvorište ili
u prirodu, nikada ga nemojte ispuštati iz vida. Dovoljno je samo nekoliko
trenutaka da dotrči susjedov pas. Čak i mačke mogu biti opasne, a da o drugim
grabežljivcima, koji se mogu naći u prirodi, ni ne govorimo.Naravno ako te u
mogućnosti nabavite u Pet Shopu povodac za zečeve imate raznih boja i podesivi
su.Naprimjer to sam i ja svom zecu nabavila i izvodim ga u prirodu i zahvalan mi
je na tome.
Kunići obično spavaju ili
drijemaju tijekom noći i dana, ali su spremni za igru ujutro, u kasno popodne i
tijekom večeri. Omogućite im malo trčanja i igre uvečer kada ste kod kuće ili
ujutro prije nego što odete na posao. Najradije se zadržavaju na mekanim
podlogoma (tepih, otirači, trava i sl.). Glatke površine, kao što su parketi,
linoleum ili pločice, ne ljube previše. Ako nabavite vrlo mladog kunića, ponekad
će proći i nekoliko mjeseci prije nego se odluči na tako veliki pothvat kao što
je pretrčavanje "brisanog" prostora od nekoliko metara, prekrivenog samo
pločicama ili parketom. Kada se navikne više neće biti problema, ali rijetko
ćete ga pronaći da se bezbrižno odmara na takvim podlogama.
Nema komentara:
Objavi komentar